20 May 2022
Öne çıkan gelişmeler

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı Aysel Doğan’ı Andı

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı Almanya’da şehit düşen Aysel Doğan’ı yazılı bir açıklama ile andı.

“Kürdistan Özgürlük Mücadelesinin ilk devrimcilerinden değerli yoldaşımız Aysel Doğan’ı, bizi derinden etkileyen bir şekilde hastalık sonucu şehit verdik. ” diyen KCK Yürütme Konseyi eşbaşkanlığı, Aysel Doğan’ın tüm yaşamını mücadeleye adamış büyük bir devrimci olduğunu vurguladı.

Bütün yaşamını Kurdistan Özgürlük Devrimine adayan ve bunun büyük mücadelesini veren Aysel Doğan yoldaşın anısı önünde saygıyla eğiliyor, aşkla yürüttüğü mücadeleyi zaferle taçlandıracağımızın sözünü veriyoruz.

Zindanda kaldığı uzun yıllar boyunca baskı ve işkenceler karşısında hiçbir zaman boyun eğmediği hatırlatıldı.

Sakine Cansız’ın ve 14 Temmuz direnişçilerinin yoldaşı olarak soykırımcı sömürgeci, işkenceci Türk devletine karşı direndiği ve teslim olmadığı kaydedildi.

Yüksek bilinci, özgürlüğe olan tutkusu ve mücadeleye olan derin bağlılığıyla her zaman örnek olduğu belirtildi.

Aysel Doğan’ın Önder Apo’ya derin ve sarsılmaz bir bağlılığının olduğu hatırlatıldı.

1999 yılında Önder Apo’nun çağrısı üzerine hiçbir tereddüde girmeden ikinci barış grubunda yer alarak Avrupa’dan Türkiye’ye geçtiği belirtildi.

Kürt siyasi hareketinin gelişmesine de öncülük ettiğini ve bunun için büyük emekler verdiği kaydedildi.

Aysel Doğan’ın Dersim Tertelesinin lideri Pir Seyit Rıza’nın ailesinden olduğunu hatırlattan KCK Yürütme Konseyi eşbaşkanlığı,

“Dersim’in direngen ve teslim olmayan özgür ruhuna sahip olduğu” ifade edildi.

Katliamın bilince çıkarılması ve Dersim’in kökleri üzerinden yeniden inşa edilmesi için kurulan akademiye öncülük ettiği ve önemli çalışmalar yürüttüğü hatırlatılan açıklamada şunlar vurgulandı.

Aysel Doğan yoldaş Kurdistan ve Türkiye Sosyalist Hareketinin önder şehitlerinin olduğu mayıs ayında şehit düştü. Aysel yoldaşımız da büyük mayıs ayı şehitlerinden biri oldu. Biz Aysel yoldaş ve mayıs ayı şehitleri şahsında tüm devrim ve özgürlük şehitlerini saygı, sevgi ve minnetle anıyor, yurtsever Kurdistan halkını ve tüm devrimci demokratik çevreleri özgürlük ve devrim şehitlerine sahip çıkmaya, mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz.